Straż duchowa jest propozycją zaprzyjaźnienia się z Maryją, a zatem jest także modlitwą, gdyż modlitwa jest spotkaniem przyjaciół, bliską relacją Boga i człowieka - wzjaemna relacją. Nie jest za to kolejną praktyką modlitewną. Nie chodzi o to, żeby "coś" zrobić", ale żeby pamiętać o Najwiekszym Przyjacielu - naszym Zbawcy. A pomaga nam w tym Jego Matka, która została też naszą mamą, przyjmując nas za synów - braci Jezusa Chrystusa.


